Wednesday, April 14, 2021
spot_img
Array

Dance skills on display at Jashn-e-Night

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Jamshedpur, May 15: State-level dance competition ‘Jashn-e-Night’ was held on the first anniversary of Sonari situated The Dance Studio at The Milanee Hall in Bistupur on May 13 (Grand Finale). The winners in different categories were felicitated by the guests.

Chief Guest for the occasion was bollywood choreographer Khaild Sheikh alias Bob. The participants were judged by Dance India Dance (DID) fame Prince Gupta and Alisha Singh.

In his speech the chief guest Khalid Sheikh, informed gathering about how dance can keep one physically fit. “Everyone should take out time and practice dance for their physical health which also helps one keep them mentally fit’, added Khalid Sheikh.

It may be noted that before the grand finale, Ranchi auditions were held at Palash Hotel, near Over bridge on Sunday, April 16, in Chakradharpur the auditions took place in Kalyan Mandap on April 23 while the auditions in Jamshedpur was organised at Chamber Bhawan on April 30.

The shortlisted participants displayed their performance in the final.

To make the competition successful, Puja Agarwal, proprietor of the dance studio, master Devjit Dhar, Kumar Kunal, Ashish Kumar, Ishaat Ali, Rajiya Ali, Faiyaz Ahmed, Ayaz Ahmed, Shivendra Srivastav, Sudhir Agarwal, Shivendra Srivastav, Vijay Agarwal, Rajesh Pansari, Gagan Rustogi, Ashish Agarwal, Manish Agarwal and others provided full support.

The winners in the various dance categories include-Junior solo-Govind Verma(1st), Chandrani+Utsav(2nd) and Surbhi Thapa+Saanvi(2nd). In the Junior group- Risingstar(1st), Anup Dance Academy(2nd) and Dance workz(3rd). In the Junior Duet- Riya+saanvi (1st) and Simran+khushi (2nd).

In the Senior Solo- Prince Jaiswal(1st), Shivani Deogam (2nd) and Thomasminz/AnishKumar(3rd). In the Senior Duet- Jackson boys(1st), Ashish+buchi(2nd) and Amit+santosh(3rd). In the Senior group-Galaxygroup (1st), K.D.A. Dance Crew (2nd) and Abraham dance Academy (3rd).

In the Sub junior solo- Prince Vyas(1st), Somya Sinha/Arpita Seth(2nd) and Ranveer Singh(3rd). In the Sub junior duet- Shyamika+Tejveer(1st) and Bhumi+Ishika(2nd). In the Sub Junior Group- Little heart (1st), Angel Dance (2nd) and Adityapur Convent School (3rd).

In the Moms Special category- Dona Upadhyay was the winner.

Leave a Reply

Stay Connected

5,000FansLike
2,000FollowersFollow
8,000FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles