17TH ASISC Zonal Athletic Meet concludes

    0

    Jamshedpur, Sep 12: The two day 17TH ASISC Zonal Athletic Meet organized by Kerala Samajam Model School came to close today at JRD Tata Sports Complex.

    Chief Guest for the function Ashish Mathur (MD JUSCO) gave away the prizes in the presence of Chairman APR Nair, Board of Trustees KPG Nair, Sukumaran, Nandini Shukla of Principal of KSMS, Rajini Shekhar Principal of DBMS, Ashu Tiwari Principal of MNPS, Sunita Sinha Principal of Gulmohar High School and Sports Teacher Deepak Jagan were present.

    Junior boys winners
    100 m : Prasun das, Vig, 1st, Arpan manjesh ekka, Loyola, 2nd, Pratyush ganguly, Church s. 3rd
    200m : Sharique athar, Adls, 1st, Pratyush ganguly, Church s., 2nd, Alex elias soy, Vig, 3rd
    400m : Shariqe akhtar, Adls, 1st, Rahul kumar, Adls, 2nd, Ankur ekka, Loyola, 3rd
    800m : Rahul kumar, Adls, 1st, Sourav kumar, Adls, 2nd, Leo a. Ambadan, Carmel, 3rd
    1500m : Sourav kumar, Adls, 1st, Leo a. Ambadan, Carmel, 2nd, Md. Taj, Adls , 3rd,
    Long jump : Arpan manjesh ekka, Loyola, 1st,Prasun das, Vig, 2nd, Gourav singh, Gulmohur, 3rd
    Triple jump : Prasun das, Vig, 1st, Ankit kumar, Gulmohur, 2nd, Sourav sharma, Ksms, 3rd
    High jump : Faizan ansari, Dbms, 1st, Ardhendu pani, Kps kadma, 2nd, Akshay kr. Jha, Dps sakchi, 3rd
    Shotput : Kanhaiya kr. Khan, Dps sakchi, 1st, Aakash kumar
    Adls, 2nd, Rahul raj, Kps kadma, 3rd
    Discus throw : Aakash kr., Adls, 1st, Kanhaiya kr. Khan, Dps sakchi, 2nd, Rahul kr. Pandey, Kps kadma, 3rd
    Javelin throw : Rahul raj, Kps kdm, ,1st , Varun kumar, Dps sakchi, 2nd, Nitesh raj, Church s., 3rd,
    Hurdles : Aditya singh, Church s., 1st, Rahul kr. , Adls, 2nd, Ardhendu pani, Kps kadma, 3rd
    5 km walk : Sourav kumar , Adls, 1st, Manoranjan singh, Ksms, 2nd, Saket ujjain, Ksms, 3rd

    Junior girls winners
    100 m : Annie francis, Carmel, 1st, Asha a. Toppo, Convent, 2nd, Krithi rebello, Loyola, 3rd,
    200m : Asha a. Topno, Convent, 1st, Paramita das, Carmel, 2nd, Krithi rebello, Loyola, 3rd
    400m : Priya sinha, Church s., 1st, Supriya, Loyola, 2nd, Sahar jahan, Gulmohur, 3rd
    800m : Priya sinha, Church s., 1st, Ayushi kumari, Convent, 2nd, Prabjot kalsi, Carmel, 3rd
    Long jump : Amrita rao, Convent, 1st, Akansha ekka, Convent, 2nd, Soumya suman, Gulmohur, 3rd
    High jump : Amrita rao, Convent, 1st, Shatabdi chakraborty
    Lfs, 2nd, Liza kambrakar, Convent, 3rd
    Shotput : Shilpi kundu, Convent, 1st, Ayushi priya, Dbms, 2nd, Sanskriti singh, Carmel, 3rd
    Discus throw : Ayushi priya, Dbms, 1st, Annie francis, Carmel
    2nd, Ankita, Hill top, 3rd
    Javelin throw : Shubhangi naik, Convent, 1st, Madalasha nandi, Carmel, 2nd, Krithi rebello, Loyola, 3rd
    Hurdles : Asha a. Topno, Convent, 1st, Akansha ekka, Convent, 2nd, Jacinta denise francis, Lfs, 3rd
    3 km walk : Amanjot kaur, Adls, 1st, P.gayatri, Dbms, 2nd, Priya kumari, Lfs, 3rd
    Senior boys winners
    100 m : Rashmi ranjan singh, Dps sakchi, 1st, Manish ranjan, Dav patel, 2nd, Sunny singh, Lfs, 3rd
    200m : Rashmi ranjan singh, Dps sakchi, 1st, Pratik nishad, Dav patel, 2nd, Gourav thakkar, Loyola, 3rd
    400m : Laben purty, Dps sakchi, 1st, Pratik nishad, Dav patel, 2nd, Avinash gadhwal, Church s., 3rd
    800m : Laben purty, Dps, 1st, Aditya chatrath, Lfs, 2nd, Raj kuamr, Gulmohur, 3rd
    1500m : Aditya chatrath, Lfs, 1st, Shikshit gope, Loyola, 2nd, Surya pratap singh, Mnps, ,3rd,
    Long jump : Avinash singh, Kps kadma , 1st, Siddharth banra, Hill top, 2nd, Pratik nishad, Dav patel, 3rd
    Triple jump : Nilesh kr., Gulmohur, 1st, Akash das, Kps kadma, 2nd, Md. Shahbaz siddiqui, Church s., 3rd
    High jump : Akash das, Kps kdm, 1st, Rohan adari, Church s., 2nd, Hanzala imtiyaz, Dbms, 3rd
    Shotput : Gandharv kr. Khan, Dps sakchi, 1st, Geetraj singh sandhu, Lfs, 2nd, Kaustav samanta, Carmel, 3rd
    Discus throw : Gandharv kr. Khan, Dps, 1st, Geet raj singh sandhu, Lfs, 2nd, Pankaj kr. Singh, Hill top, 3rd
    Javelin throw : Gandharv kr. Khan, Dps sakchi, 1st, Manish, anjan, Church s. 2nd, Pankaj kr. Singh, Hill top, 3rd
    Hurdles : Ranvijay munda, Church s., 1st, Md. Shahbaz siddiqui, Church s. 2nd, Rohit sharma, Dav patel, 3rd
    5 km walk : Nikhil kr. Singh, Dav patel, 1st, Rohan johar, Lfs, 2nd, Nihal kr. Singh, Dps sakchi, 3rd

    Senior girls winners
    100 m : Shristi minz Loyola 1st, Sayari dutta, J.h.t, 2nd, Priti bhengra, Convent, 3rd,
    200m : Shristi minz, Loyola, 1st, Sayari dutta, J.h.t, 2nd, Caroline ray, Covent, 3rd
    400m : Farheen naaz, J.h.t, 1st, Caroline ray, Convent, 2nd, Lopamudra chandra, Mnps, 3rd
    800m : Piya sarkar, Convent, 1st, Farheen naaz, J.h.t, 2nd, Lopamudra chandra, Mnps, 3rd
    Long jump : Priti bhengra, Convent, 1st, Prachi kashyap, Mnps, 2nd, Anisha kujur, Convent, 3rd
    Triple jump : Nisha shah, Convent, 1st, Ritu kumari, Church s. 2nd, Akansha anjana, Carmel, 3rd
    High jump : Nisha shah, ,Convent, 1st, Harjinder kaur, Church s. 2nd, Siddhi kedia, Convent, 3rd
    Shotput : Jasmin marion porh, Convent, 1st, Ayushi gupta
    Dbms, 2nd, Debopriya sarkar, Carmel, 3rd,
    Discus throw : Priti tirkey. Dbms, 1st, Nikhat parween, Covent
    2nd, Rita anjali ekka, Lfs, 3rd
    Javelin throw : Ritu kumari, Church s. 1st, Priti bhengra, Convent, 2nd, Debopriya sarkar, Dbms, 3rd
    Hurdles : Harpreet kaur, Dbms, 1st, Anisha kujur, Convent, 2nd, Nisha shah, Convent, 3rd
    3 km walk : Anjali ojha, Convent, 1st, Rishika, Mnps, 2nd, Harpreet kaur, Dbms, 3rd

    NO COMMENTS

    Leave a Reply Cancel reply

    Exit mobile version